Még a tél előtt üzembe helyeznek két úszó terminált cseppfolyósított földgáz (LNG) fogadására Alsó-Szászország partjainál, Stadéban és Wilhelmshavenben - jelentette be a szövetségi üzemeltető társaság, a Deutsche Energy Terminal (DET) szóvivője vasárnap. A projektek indulását még az első félévre lehetett várni, de szállítási problémák adódtak, így a következő hetekben indulnak majd el, amikor a német föld alatti gáztárolók töltöttsége 96%-os, ami az éves német gázfogyasztás 27%-a. A gázellátás biztonságáról és gázbeszerzési stratégiákról is szó lesz a Portfolio október 10-i Energy Investment Forum konferenciáján, amelyre még nem késő itt jelentkezni.
Megkezdte kereskedelmi célú működését 2024. október 1-jén az Alexandroupolis LNG-terminál, így ez a görög város lesz Közép- és Délkelet-Európa közel tucatnyi országa, köztük Magyarország, új energiakapuja – hívta fel a figyelmet a Gastrade közleménye, amely tulajdonolja az általa tervezett, épített és üzemeltetett projektet. A gázbeszerzési stratégiákról, ár kilátásokról is szó lesz a Portfolio jövő csütörtöki Energy Investment Forum konferenciáján, további részletek és jelentkezés itt.
Partnerségi megállapodást kötött első LNG-hajójának megépítéséről a svájci székhelyű MET Csoport a dán Celsius Csoporttal, a tankerhajót a tervek szerint 2027-ben szállítják le – közölte a MET Csoport.
Többek között amerikai eredetű cseppfolyósított földgázhoz jut Szlovákia a lengyel Orlennel kötött, hétfőn bejelentett gázszerződés nyomán. Ez az első alkalom, hogy északi szomszédunk északi irányból szerez be gázt az új infrastrukturális adottságok segítségével.
A brit Shell pénteken bejelentette, hogy akár 2 milliárd dollárnyi adózás utáni értékvesztést is elkönyvelhet, amely elsősorban a szingapúri és rotterdami üzemekhez kapcsolódik. Emellett közölték, hogy a kulcsfontosságú gázüzletáguk kereskedelmi teljesítménye is visszaesett az elmúlt negyedév során - tudósított a Cnbc.
Egy szövetségi bíró hétfőn jelentős csapást mért Joe Biden amerikai elnök klímaprogramjára azzal, hogy hatályon kívül helyezte a cseppfolyósított földgáz (LNG) exportjára vonatkozó új kérelmek jóváhagyásának szüneteltetését - írta meg a Reuters. A fejlemény európai és ázsiai szempontból is fontos, mert azt jelzi, hogy mégsem biztos az új LNG-exportkapacitások kiépítésének blokkolása az Egyesült Államokban, igaz az amerikai energiaügyi minisztérium további jogi lépéseket helyezett kilátásba.
Az Európai Unió országai megállapodtak az Oroszországgal szembeni 14. szankciócsomagról, közölték diplomaták csütörtökön. Egy fontos, új elem is felkerült a palettára, bevezették ugyanis az első, orosz gázra vonatkozó korlátozást - írja a Reuters.
Magyarország fenntartásait fejezte ki, és megvétózta az Európai Unió orosz gázszektorral szembeni szankciók bevezetésére vonatkozó új javaslatát noha korábban a magyar kormány azt mondta, mivel az LNG-re kivetendő korlátozások nem érintik Magyarországot, nincsenek ellenvetései az ügyben.
Két évvel az ukrajnai orosz invázió után az ország gazdasága ellenállónak bizonyult a nyugati szankciókkal szemben. A 25 milliárd dolláros Arctic LNG 2 létesítmény azonban, amely Moszkva exportnövelő és költségvetést feltöltő terveinek kulcsfontosságú eleme, az amerikai korlátozások miatt gyakorlatilag bénultan áll. Más területeken is látszik, hogy szépen lassan hatni kezdenek a szankciók.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke szerint a cseppfolyósított földgáz (LNG) globális kínálatának bővülése várhatóan csökkenti a gázárakat, ezáltal elősegíti a megújuló energiákba való beruházások növekedését.
Tobias Billstrom svéd külügyminiszter szerint az Európai Unió azt tervezi, hogy a 14. szankciócsomag részeként megfontolja az orosz cseppfolyósított földgáz importjának tilalmát, írja a Reuters.
Az EU energiaügyi szabályozó hatósága, az Acer figyelmeztetett, hogy a blokknak továbbra is szüksége van orosz cseppfolyósított földgáz (LNG) behozatalára egy ellátási válság elkerüléséhez, annak ellenére, hogy egyes tagállamok a Moszkvától való vásárlás betiltását szorgalmazzák. Az Acer jelentése hangsúlyozza, hogy az orosz LNG-behozatal fokozatos csökkentésére van szükség az Oroszországból származó vezetékes gázszállítások év végi várható csökkenése és a globális gázpiac szűkössége miatt.
A globális LNG-piac 2040-ig várhatóan több, mint 50 százalékkal fog növekedni főleg az ázsiai kereslet felfutása miatt, Európában pedig az orosz gázról leválás miatt megugrott LNG-felhasználás egyúttal azzal is jár, hogy jobban rángatják a gázárakat a globális LNG-piaci változások – hangzott el a keddi Budapest LNG Summit rendezvényen. Amint beszámoltunk róla: az eseményen Szijjártó Péter külgazdaság és külügyminiszter rögzítette, hogy a magyar kormány nem fogja felmondani az oroszokkal kötött hosszú távú gázvásárlási szerződést, miközben ma reggeli elemzésünk szerint az osztrák kormány éppen erre törekedhet az OMV szerződése kapcsán. Ezekről a témákról részletesen szó lesz a Portfolio október 10-i Energy Investment Forum konferenciáján, amelyre már lehet regisztrálni, a részletek itt érhetők el.
A magyar-orosz hosszú távú gázvásárlási szerződést nem fogja felmondani Magyarország, hiszen az kedvező, így a diverzifikáció csak arra irányulhat, hogy emellé milyen forrásból érkezik földgáz hazánkba – rögzítette az 5. budapesti LNG Summit nyitóelőadásában Szijjártó Péter. A külgazdasági és külügyminiszter bejelentette, hogy Magyarország meg fogja hosszabbítani az együttműködését a Shellel a krk-i LNG-terminálon keresztüli földgáz beszerzésre, és növelni is tervezi az éves vásárlási mennyiséget a most érvényes volumenről, emellett nagyon számít a romániai Neptun Deep mezőből meginduló gázvásárlásra is.
Nagyot esett ma a földgáz európai referenciaára, a holland gáztőzsdén már közel 5 százalékos esést láthatunk. A gázár kilátásokról is szó lesz a Portfolio április 11-i Vállalati Energiamenedzsment konferenciáján. További részletek itt érhetők el.
A Közép- és Kelet-Európai országok által a földgázimport-infrastruktúrában tervezett kapacitásbővítés mértéke meghaladja az orosz gáz helyettesítéséhez szükségesnek tartott fejlesztéseket. Ha a régió földgázpolitikája továbbra is ezen az úton halad tovább, akkor - elsősorban az LNG-infrastruktúra túlzott fejlesztésével - egyfajta kényszerpályájába zárhatja magát a földgáz melletti szükségtelenül szoros elköteleződésével, ami több szempontból is problémás lehet, áll egy új jelentésben.
Friss híreink a válságról percről percre.
Sokan nem értik az elnök döntését.
Váratlanul borult fel a kényes hatalmi egyensúly.
Musk kilépéssel fenyegetőzött.
Legfeljebb 26 ezer aláírást adtak le.
Megjöttek a részletes harmadik negyedéves GDP-adatok.
Érkeznek még hitelminősítői döntések.
Alakul az új magyar gazdasági vezetés.